Nacionalni UNESCO projekt »Dediščina v rokah mladih, Mladi posvojijo spomenik« izvajamo že nekaj let. Kot po navadi smo v sodelovanju z Zvezo kočevarskih organizacij začeli s fotopotepanjem po kočevarski vasi, ki smo ga izvedli v Tednu kulturne dediščine in Dnevov evropske kulturne dediščine v sredo, 26. 9. 2018, za učence UNESCO šol iz Slovenije in sosednjih šol ter v sodelovanju Zavoda za gozdove ogled gozdne učne poti za učence devetih razredov.
Po uvodnem pozdravu ravnateljice, je predstavnica Zveze kočevarskih organizacij ga. Maridi Černe udeležencem predstavila kočevarsko kulturno dediščino, jih seznanila s kulturno in jezikovno raznolikostjo tega območja ter osvetlila zgodovinska dejstva. Ob značilnih kočevarskih sladicah pa so udeleženci spoznali še nekaj tipične kočevarske kulinarike. Povabili smo tudi g. Antona Prelesnika, avtorja knjige Vodni viri na Kočevskem, ki nam je vsem položil na srce, kako moramo varovati vodo in razmišljati o vodi kot o vrednoti, ki je pomembna za življenje. Predstavil nam je Planino, vas in šolo, ki je odigrala pomembno vlogo v življenju Kočevarjev.
Fotopotepanja po Planini se je udeležilo osem šol: OŠ Škocjan, Gimnazija Novo mesto, Srednja šola za gostinstvo in turizem Novo mesto, ŠC Novo mesto, Srednja gradbena, lesarska in vzgojiteljska šola, OŠ Milke Šober Nataše Črnomelj, Loka Črnomelj, OŠ Belokranjskega odreda Semič, 25 učencev oz. dijakov z mentorji. Prijavljeni učenci oz. dijaki so prinesli s seboj fotoaparate in fotografirali zanimive detajle naravne in kulturne dediščine nekdanje kočevarske vasi Planina.