ODPRAVA LAKOTE
Nacionalni Unesco ASP projekt DREVO = ŽIVLJENJE v desetletju zbliževanja kultur (2013 – 2022) povezuje mlade in njihove mentorje z zavedanjem o lastni kulturni identiteti in spoštovanjem drugačnosti vseh vrst. Projekt vpeljuje pristop globalnega učenja kot vseživljenjskega procesa, ki poudarja soodvisnost in vpetost posameznika v globalno dogajanje z lastno aktivnostjo kot enega izmed pomembnih dejavnikov trajnostnega načina življenja.
25. septembra 2015 je bila na vrhu OZN soglasno sprejeta Agenda 2030 za trajnostni razvoj, ki predstavlja zgodovinski dogovor mednarodne skupnosti za odpravo revščine, zmanjševanje neenakosti, zagotovitev napredka ter zaščite okolja za sedanje in bodoče generacije. Agendo sestavlja 17 globalnih ciljev, ki jih bo potrebno uresničiti do leta 2030. Pomembna značilnost nove agende je univerzalnost: ob upoštevanju nacionalnih okoliščin bodo njene cilje uresničevale vse države sveta, tako države v razvoju kot tudi razvite države.
Projekt DREVO=ŽIVLJENJE je zasnovan interdisciplinarno, zato je lahko vključen v pouk ali druge oblike šolskega dela (interesne dejavnosti, raziskovalne naloge, šolske projekte, projektne dneve …). Lahko ga izvajate z različnimi skupinami učencev (vsi učenci šole, določena triada, razred, interesna dejavnost, raziskovalna skupina ipd.) in jim prilagajate cilje, vsebine, zahtevnost itd.
Tema šolskega leta 2017/18: 2. Globalni cilj - ODPRAVA LAKOTE
V letošnjem šolskem letu bomo pozornost namenili 2. globalnemu cilju – ODPRAVI LAKOTE. Želimo, da učenci razumejo vzroke za nastanek lakote, se znebijo morebitnih predsodkov, razmišljajo o rešitvah ter najdejo načine, kako lahko sami po svojih močeh prispevajo k izboljšanju obstoječega stanja ter izboljšajo tudi svoj lasten odnos do hrane in prehranjevanja.
Vsebinski potek projekta
1. Učence seznanimo z vzroki lakote in jih usmerjamo k razmišljanju o lastnem doživljanju hrane. Za uvodno motivacijo si lahko izberemo ustrezni kratki film, reklamni spot, literarno zgodbo, fotografijo ipd.
2. Izvedemo delavnico (v sklopu pouka ali drugih dejavnosti) na temo lakote, zagotavljanja prehranske varnosti, izboljšanja kvalitete prehrane, lastnega odnosa do hrane in prehranjevanja. V zaključku je zelo priporočljiva razprava in s tem možnost izražanja učenčevih lastnih pogledov, razmišljanj, argumentov.
3. Skupina učencev, oddelek ali posamezni učenci bodo v manjši cvetlični lonček posadili poljubno seme (npr. solata, fižol, paradižnik,...) in skozi celo leto spremljali njegov razvoj ter skrbeli zanj. Lonček bodo okrasili z lastnimi znaki solidarnosti v obliki mozaika. Vzgojene rastline boste ob zaključku projekta presadili v šolske vrtičke.
4. Za zaključno prireditev mentorji fotografirajte lončke z vzgojenimi rastlinami. Fotografijo, v velikosti A3, opremite z znakom in imenom svoje šole (pod fotografijo).
5. Fotografije pošljete najkasneje do 16. aprila 2018 na naslov OŠ Frana Kranjca Celje, Hrašovčeva 1, 3000 Celje, s pripisom DREVO = ŽIVLJENJE.
6. Zelo zaželeno je, da projekt aktualiziramo s humanitarno akcijo zbiranja hrane. Aktivnost objavimo na svoji spletni strani, naslov povezave pa pošljemo po elektronski pošti na naslov Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Potrebujete Javascript za pogled..
7. Projekt bomo zaokrožili v znak obeležitve 21. maja, svetovnega dneva kulturne raznolikosti za dialog in razvoj z zaključnim srečanjem.
8. Rok prijave je 15. 10. 2017.
Prijazno vas torej vabimo, da se nam pridružite pri raziskovanju, ustvarjanju, druženju … Veselimo se sodelovanja z vami in vas lepo pozdravljamo.