Dediščina v rokah mladih - Mladi posvojijo spomenik

V Mednarodnem letu kulturne dediščine (2002) je v Sloveniji oživel projekt Dediščina v rokah mladih - mladi posvojijo spomenik, ki sta ga vodila UNESCO klub Piran in OŠ Cirila Kosmača Piran.

Projekt je prek različnih dejavnosti spodbudil pri mladih zanimanje, zavedanje, poznavanje in spoštovanje domače in svetovne dediščine.

Projekt je po letu 2005 prerasel v strategijo UNESCO ASP mreže na področju ohranjanja kulturne, naravne, tehniške in nesnovne dediščine.

Vsaka UNESCO šola ali vrtec v svojem okolju skrbi za posvojeno dediščino.

V šolskem letu 2013/14 je naša šola postala koordinatorica tega izrednega projekta.

dediscina_v_rokah_mladih_UNESCO-PRIJAVNICA_za_fotopotepanje.docx

prijavnicaUNESCO-_DEDISCINA_V_ROKAH_MLADIH_2024.docx

*********************************************************************************

Nosilec: Osnovna šola Belokranjskega odreda Semič
Vodja projekta: Miha Henigsman, Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Potrebujete Javascript za pogled. 
Ciljna skupina: OŠ, 1. - 3. razred, OŠ, 4. - 6. razred, OŠ, 7. - 9. razred, srednja šola, vrtec

UNESCO projekt Dediščina v rokah mladih bomo v tem šolskem letu izvajali na dva načina:

1. Fotografsko potepanje bomo izvedli 10. 10. 2024 v času Dnevov evropske kulturne dediščine v bližnjo kočevarski vasici. Na omenjeni datum boste poskušali v objektiv fotoaparata ujeti lepe motive, detajle iz zanimive naravne in kulturne dediščine vasi. Mentorji in učenci bodo prejeli potrdila o sodelovanju na dogodku.

2. Na daljavo projekt poteka skozi vse leto: UNESCO šole, ki ne sodelujejo v fotografskem potepanju, imajo možnost sodelovanja na daljavo. V svojem kraju posvojijo spomenik, ali pa ob posvojenem spomeniku pripravijo kakšno akcijo ali drugo prireditev in o tem pošljejo poročilo s fotografijami. Prispevke zbiramo in objavimo na spletni strani OŠ Semič ter pošljemo potrdilo o sodelovanju.


V sodelovanju z Zvezo kočevarskih organizacij bomo za učence UNESCO šol iz Slovenije, sosednjih šol in partnerske šole iz Ozlja na Hrvaškem pripravili fotografsko delavnico oz. fotografsko potepanje po nekdanji kočevarski vasi Srednja vas. Fotografsko delavnico bosta vodila učitelj iz šole in kočevski fotograf. Učenci, dijaki in mentorji se bodo osredotočili na življenje Kočevarjev, kočevarsko arhitekturo in vodne vire. Izbrane fotografije, nastale na fotografski delavnici, bomo uporabili za oblikovanje razglednice posvojenega spomenika in predstavili na osrednji turistični prireditvi v Semiču, na Praznovanju jeseni.

V prvem delu projekta, v tednu evropske kulturne dediščine, bodo vključeni tudi otroci iz vrtca ter učenci od 1. do 9. razreda. Ob izdelavi belokranjskih pisanic, peki pogače in domačega kruha, sprehodu po poteh gozdne železnice, ogledih kmečke hiše, muzeja, spominske učilnice, trškega jedra, cerkve, kmečkih opravil in običajev bodo spoznavali kulturno dediščino kraja. Ekološke teme bodo obravnavali ob vodi (Krupa, Divji potoku).

Drugi del projekta bo potekal na daljavo.

Unesco šole, ki se ne bodo udeležile srečanja, bodo imele možnost sodelovati v projektu tako, da bodo v svojem okolju izvedle aktivnosti ob svojih posvojenih spomenikih ter poslale do konec meseca maja poročila s fotografijami. Šolam in mentorjem bomo po poslanem poročilu poslali potrdila o sodelovanju. Prispevke drugih šol bomo skozi celo šolsko leto zbirali in objavili na spletni strani naše šole.

UNESCO projekt Dediščina v rokah mladih smo v tem šolskem letu izvajali na dva načina. Kot prvo obliko smo izvajali fotografsko potepanje, drugo pa so si udeleženci izbrali delo projekta na daljavo, ki je potekalo skozi vse šolsko leto.

Fotografsko potepanje smo izvajali v času Dnevov evropske kulturne dediščine in sicer, 6. 10. 2023 v nekdanji kočevarski vasi Gače. Vsi, ki so želeli sodelovati pri fotografskem potepanju, so se lahko dogodka udeležili v živo. V objektiv fotoaparata so poskušali ujeti lepe motive, detajle iz zanimive naravne in kulturne dediščine svoje okolice. Ob koncu dnevov so nam poslali po tri najbolj zanimive fotografije prijavljenih učencev. Izbrane fotografije, nastale na fotografski delavnici, bomo uporabili za oblikovanje razglednice posvojenega spomenika in predstavili na osrednji turistični prireditvi v Semiču.

Drugi del projekta je potekal na daljavo tako, da so v svojem okolju izvedli aktivnosti ob svojih posvojenih spomenikih ter poslali do konca meseca maja poročila s fotografijami. Šolam in mentorjem smo po poslanem poročilu poslali potrdila o sodelovanju. Prispevke drugih šol smo skozi celo šolsko leto zbirali in objavili na spletni strani naše šole.

UNESCO projekt Dediščina v rokah mladih smo zaradi spremenjenih razmer v tem šolskem letu izvajali nekoliko drugače. In sicer, na dva načina. Kot prvo obliko smo izvajali fotografsko potepanje na nacionalnem srečanju UNESCO pridruženih šol z naslovom DEDIŠČINA BELE KRAJINE. Drugo pa so si udeleženci izbrali delo projekta na daljavo, ki je potekalo skozi vse šolsko leto.

UNESCO projekt Dediščina v rokah mladih smo zaradi spremenjenih razmer v tem šolskem letu izvajali nekoliko drugače. In sicer, na dva načina. Kot prvo obliko smo izvajali fotografsko potepanje, drugo pa so si udeleženci izbrali delo projekta na daljavo, ki je potekalo skozi vse šolsko leto.

Fotografsko potepanje smo izvajali v času Dnevov evropske kulturne dediščine. Vsi, ki so želeli sodelovati pri fotografskem potepanju, so ga lahko izvedli na svoji šoli, v svojem okolju. V objektiv fotoaparata so poskušali ujeti lepe motive, detajle iz zanimive naravne in kulturne dediščine svoje okolice. Ob koncu dnevov so nam poslali po tri najbolj zanimive fotografije prijavljenih učencev. Izbrane fotografije, nastale na fotografski delavnici, bomo uporabili za oblikovanje razglednice posvojenega spomenika in predstavili na osrednji turistični prireditvi v Semiču.

Projekt je bil načrtovan in izveden v dveh delih. Prvi del projekta na naši šoli je potekal v tednu evropske kulturne dediščine, ki ga je letos gostil prav Semič. Vanj so bili vključeni otroci iz vrtca in učenci od 1. do 9. razreda. Ob izdelavi belokranjskih pisanic, peki domačega kruha, sprehodu po poteh gozdne železnice, ogledih kmečke hiše, muzeja, trškega jedra, cerkev, kmečkih opravil in običajev smo spoznavali kulturno dediščino kraja. Ekološke teme smo obravnavali v starem semiškem jedru. Učenci naše šole so imeli fotografsko potepanje po Semiški gori. Fotografsko delavnico je vodil učitelj Miha Henigsman.

Drugi del projekta je potekal v sodelovanju z Zvezo kočevarskih organizacij. Za učence UNESCO šol iz Slovenije, sosednjih šol in partnerske šole iz Ozlja smo pripravili fotografsko delavnico na daljavo. Na drugi del projekta se  je prijavilo  882 učencev oz. dijakov in 75 mentorjev iz 12 šol od tega je bilo 7 Unesco šol (868 učencev, 70 mentorjev iz 7 šol). Osredotočili smo se na življenje Kočevarjev. Izbrane fotografije, nastale na fotografski delavnici, smo uporabili za oblikovanje razglednice posvojenega spomenika in predstavili na šolski spletni strani. Šole, se zaradi Covid situacije delavnico niso udeležile v živo, zato so imele možnost sodelovati tako, da so v svojem okolju izvedle aktivnosti o svojih posvojenih spomenikih ter poslale poročila s fotografijami. Prispevke smo zbirali in objavili na spletni strani naše šole skozi celo šolsko leto.