Na podružnični šoli Štrekljevec smo z različnimi dnevi dejavnosti in aktivnostmi obeležili dneve evropske kulturne dediščine, ki so letos potekali pod naslovom Dediščina kulturnih poti, mreženja in povezav.

Na dan slovenskega športa, 23. septembra, smo se v okviru športnega dne udeležili pohoda in srečanja podružničnih šol Bele krajine. Dogodek je organizirala podružnična šola Adlešiči. V uvodnem delu srečanja so učenci in učiteljice PŠ Adlešiči v Domu krajanov pripravili krajši kulturni program, v katerem smo se predstavile vse belokranjske podružnične šole. Nato smo si ogledali prostore adlešičke šole in se odpravili na pohod skozi vasi Mala in Velika sela. Ob povratku so nas pri gasilskem domu pričakali člani PGD Adlešiči, ki so nam razkazali prostore, opremo in vozilo.

Prvošolčki in drugošolčki smo spoznavali življenje otrok nekoč, stare otroške igre in igrače svojih prednikov ter si iz koruznega ličkanja izdelali svojo igračko.
Tretješolce in četrtošolce pa je zanimalo, kako je bilo v šoli nekoč. V muzejski učilnici naše šole smo imeli uro lepopisja. Učila nas je »stroga gospodična učiteljica«. Preizkusili smo se v pisanju s peresom in črnilom. Nato smo iz papirnega materiala izdelali tablice. Nekoč je bil to šolski pripomoček, izdelan iz lesa, po katerem so učenci pisali. Kasneje ga je nadomestil zvezek. V današnjem tehnološko in računalniško sodobnem času pa smo zvezek že skoraj zamenjali z mobilnimi in računalniškimi napravami.

Dneve dejavnostmi smo izvedli tudi s svojimi vrstniki matične šole. Tako smo se mlajši učenci skupaj z učenci 1. razredov matične šole odpavili v Hišo dobrega kruha v Rosalnice pri Metliki. Tam nas je prijazno sprejela gospa Mojca Kramarič. Sodelovali smo pri peki kruha. Iz kvašenega testa smo zamesili in oblikovali svoje hlebčke. Ob prijetnem vonju iz krušne peči smo nestrpno čakali, da bodo naši hlebčki pečeni. Komaj smo čakali, kdaj jih bomo lahko poskusili!
Učenci 3. in 4. razreda pa smo z učenci 4. razredov matične šole v Muzejski hiši Semič spoznavali naravno in kulturno dediščino domačega kraja. Ob razlagi naših odličnih vodičk Tanje Prešern Banovec in Lidije Kočevar Jakša, smo si ogledali naravoslovno zbirko Center narave Bele krajine, krajevno zbirko Semič v dvajsetih slikah, vinogradniško zbirko in endemit, jamsko školjko kongerijo. Ob koncu smo se še sprehodili po trškem jedru Semiča in si ogledali pomembnejše zgodovinske stavbe.

Teden, posvečen dediščini, smo uspešno zaključili z novimi izkušnjami in znanji o bogati naravni in kulturni preteklosti domačega kraja in pokrajine.

20240923 1233441120240923 0918571000007560 image0 26 1000007613 1000007621 image0 25

image2 14 image4 12