Delo na vrtuŠolski vrt je v letošnjem šolskem letu dobil novo podobo.  Klasične gredice smo nadomestili z dvignjenima gredicama pravokotne oblike.  Vrt urejajo člani vrtnarskega krožka iz 4., 6. in 7. razreda.  K sodelovanju smo povabili tudi g. Marijo Indihar, članico Biodinamičnega društva Lan Bela krajina, ki nam razdaja svoje modrosti in skrivnosti o naravnem obdelovanju vrta, zdravem prehranjevanju in če marsičem drugem.  

Z načrtovanjem novega vrta smo začeli zgodaj spomladi, ko smo pri krajevnem mizarju naročili okvir za dvignjeno gredico. Dobili smo dva okvirja, ki sta ju prizadevna hišnika postavila na ustrezno mesto poleg kompostnika za ograjo ter poskrbela za primerno prst, s katero smo napolnili gredici. 

Priprava gredic   Mladi se učimo od starejših.   Presajanje jagod. Nasveti pri sajenju fižola, krompirček pa že odganja. 

 Sledilo je prekopavanje in rahlanje prsti ter pogovor o sadilnem načrtu. Gredici smo razdelili na štiri poline (plod, cvet, list in korenina) in na vsako posadili nekaj značilnih rastlin. Tudi pri  tem nam je pomagala g. Milena Prvo polino smo zasadili z jagodami, ki smo jih prekopali iz prejšnjega vrta. Poleg timijana, drobnjaka in kamilic, ki smo jih gojili tudi na prejšnjem vrtu smo na drugi polini za cvet posadili nizki fižol in rani krompir. Na polini za list smo posejali peteršilj, zeleno, solato Leda in rukolo, na polini za korenino pa poleg čebule in česna tudi redkvico, ki smo jo z veseljem že poizkusili. Vse gredice smo zastrli s suhim odkosom, ki ga po košnji nagrabimo kar na zelenici v okolici vrta. 

Izbiranje semen. Sajenje plodovk. Priprava zastirke. Zastiranje gredic z odkosom.

Semena smo izbirali med slovenskimi avtohtonimi sortami. Tudi sami bomo poleg listnega peteršilja, ki je že lepo nastavil cvetove poizkusili pridelati še nekaj drugih  semen.  Na gredice bomo posadili tudi ognjič in tagetes, ki bosta s svojimi dobro sosedskimi odnosi ugodno vplivala na razmere na vrtu. Prostor pa se bo našel  tudi za kakšno bolj eksotično rastlino. 

Ob koncu šolskega leta smo pobrali sadove našega dela. Izkopali smo zgodnji krompir, nabrali zeleno solato in rukolo, redkvice, peteršilj, drobnjak in timijan. V gospodinjski učilnici smo si pripravili pravo pojedino. Krompir smo samo oprali, ga narezali, malo obkuhali in popražili na malo olja, z dodatkom česna, ščepcem čilija v prahu, soli, timijana in peteršilja. Solato in rukolo smo oprali, dodali drobnjak in kuhan fižol ter zabelili z oljem in kisom. 

Mentorica šolskega vrta: Barbara Fir