V petek, 10. 4. 2015, so se tri učenci naše šole udeležili UNESCO nacionalnega projekta Približajmo se romski kulturi. Polni pričakovanj smo se odpravili na OŠ Šmihel. V programu smo zasledili, da bomo obiskali romsko naselje Brezov Gaj. Obiska smo se veselili, saj nismo še nikoli obiskali romskega naselja. V uvodnem delu so nas pozdravile učenke v slovenskem in romskem jeziku, v daljšem govoru nam je ravnateljica šmihelske šole ga. Irena Hlača približala romsko kulturo. Poleg naše šole so bile projekta udeležene še ostale šole, ki romskih učencev nimajo. Nam so bile stvari znane, saj se z njimi vsakodnevno srečujemo in smo lahko dodali še svoje mnenje. Po uvodnem delu smo se razdelili v tri skupine. Miha je odšel v jezikovno skupino, kjer je prebiral romske zgodbe, se učil romskega jezika, spoznal je romsko himno, romsko-slovenski slovar. Naučil se je tudi, kakšna je romska zastava in kaj simbolizira. Graciela je v šiviljski delavnici šivala romski predpasnik. Za to je potrebovala kar veliko ročnih spretnosti. Naučila se je, da imajo Romi radi pisana in večplastna oblačila, veliko jim pomeni tudi nakit. Nika je v glasbeni delavnici spoznavala romske pesmi in hkrati romski jezik.
Po malici smo se odpravili v romsko naselje. Prostovoljke iz Društva za razvoj prostovoljnega dela so nam predstavile potek dela dnevnega centra, kjer zelo lepo skrbijo za predšolske in šolske Rome. Prav zaradi njih jim je v šoli lažje in so bolj sprejeti. Najmlajši otroci iz naselja pa so nam zapeli in zaplesali pesem Ko si srečen.
Polni lepih vtisov smo se odpravili domov. Vsi pa smo se strinjali, da so pomembni majhni koraki, ki spodbujajo približevanje romske kulture naši in seveda obratno. Strinjali pa smo se tudi z Unescovim načelom: »Učiti se, da bi znali živeti skupaj!«